Podstawowe zasady pielęgnacji mebli z wikliny

Zasady te są istotne nie tylko wtedy, gdy kupujesz nowe meble.

Jak dbać o wiklinowe meble? Meble wiklinowe są raczej nieodporne na wilgoć, więc podczas czyszczenia należy je tylko lekko przetrzeć dobrze wyciśniętą

Zimą meble wiklinowe należy przechowywać w pomieszczeniu o temperaturze dodatniej.

W przypadku mebli ogrodowych obowiązkowe jest polerowanie.
Nie należy umieszczać gorących przedmiotów bezpośrednio na odsłoniętej powierzchni. Zawsze należy używać specjalnych podstawek przeciw odparzeniom.

Jeśli meble nie są lakierowane, można to zrobić samodzielnie. Aby to zrobić. Przed malowaniem oczyścić powierzchnię drobnym papierem ściernym, odkurzyć i zaimpregnować za pomocą oleju lnianego, następnie można zastosować lakier.

Wystarczy wycisnąć cytrynę do wody, ponieważ najbardziej przydatne pierwiastki śladowe znajdują się w korze i są uwalniane tylko w sposób naturalny.

 

Drzwi drewniane

 

Do konserwacji mebli wiklinowych można też używać środków znanych naszym babciom od wieków. Jeden z nich zawiera sok z cytryny.

Kolejna mieszanka jest przygotowywana z płynnego mydła do rąk lub szamponu. Na jeden litr będzie potrzeba jedna łyżka mydła.

Do przywracania połysku stosuje się pasty polerskie. Polerują meble i wypełniają mikropęknięcia, tworząc równomierną powłokę ochronną. Lepiej jest wybrać pasty na bazie wosku, ponieważ tworzą one lepszą powłokę. Ponadto ważnym elementem każdej pasty jest powłoka antystatyczna. Składniki te odpychają kurz i drobne cząstki brudu. W rezultacie powierzchnia o wiele dłużej pozostaje czysta.

Chemiczne środki czyszczące, źle dobrane niszczą fakturę drewna, dlatego nadają się tylko do mycia syntetycznych powierzchni.